Normal Doğumun Faydaları

Normal doğum, doğanın koyduğu kanunlardan biri olması hasebiyle ideal doğum şekli olarak bilinmektedir. Bilinen faydaları nedeniyle doğumlarda ilk tercih olan normal doğum, sezaryene kıyasla çok daha avantajlıdır. Doğum esnasında annenin çektiği acı dışında bilinen bir dezavantajı yoktur. Ancak annenin bir kereye mahsus çektiği bu acı, ilerleyen günlerde çok daha sağlıklı ve rahat bir sürecin kapılarını açacaktır.

                Sezaryen ile yapılan doğumlarda anne, doğum esnasında acı hissetmez. Ancak doğum sonrası narkozun etkisi geçtikten sonra ağrı ve sancılar baş göstermeye başlar. Bu sancıların dozu kişiden kişiye değişkenlik gösterirken iyileşme süreci ise normal doğuma kıyasla çok daha uzun sürmektedir. Normal doğumun anneye sağladığı en büyük avantajlardan biri çabuk iyileşme imkanıdır. Ayrıca anne doğumdan sonra sancı hissetmez. Normal doğumda enfeksiyon ve kanama riski de sezaryene kıyasla oldukça azdır. İstatistiklere göre de normal doğumda annenin ölüm riski sezaryenden daha azdır. Normal doğumda annenin karnında herhangi bir kesik izi olmayacağından ilerleyen zamanlarda yapılacak karın ameliyatları açısından risk teşkil eden bir durum da oluşmayacaktır ve anne sonraki doğumları da normal bir şekilde gerçekleştirebilecektir. Tüm bunların yanı sıra doğumu kendi başına başarmış olmanın verdiği özgüven anne için büyük önem teşkil etmektedir. Ayrıca maddi olarak da normal doğumun herhangi bir külfeti yoktur.


                Normal doğum, anne için olduğu gibi bebek için de oldukça faydalıdır. Normal doğumla doğan bir bebek sezaryenle doğan bir bebeğe göre daha az solunum sıkıntısı çeker. Bunun nedeni, bebeğin doğum kanalından geçerken maruz kaldığı basınç neticesinde akciğerlerindeki amnion sıvısının boşalması olarak tahmin edilmektedir. Yine doğum kanalından geçerken bebeğin ağzıyla temas eden bakterilerin bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülmektedir. Bunların yanı sıra normal doğumla doğan bebeklerin her açıdan anneye daha kolay alıştıkları tespit edilmiştir. Normal doğum esnasında bebeğin salgıladığı hormonlar sayesinde bir takım içgüdülerin yerleşmesi kolaylaşmaktadır. Normal doğan bebekler daha iyi meme emme ve memeye masaj yapma gibi içgüdüsel hareketleri çok daha çabuk gerçekleştirmektedir. Normal doğum esnasında bebeğin kordon kanında endorfin yani mutluluk hormonu tespit edilmesi de ilginç bir anektod olarak dikkat çekmektedir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

17 yaşındayım hamileyim ne yapmalıyım ?

Kürtaj merkezleri İstanbul

İstanbul kürtaj yapan hastaneler